Andronik II. Paleolog i Mihael IX. Paleolog (1282.-1328.) srebrna Basilikon kovanica 22mm 2.03gr

130.00

Opis

Andronik II. Paleolog bio je sin bizantskog cara Mihaela VIII Paleologa.

Nakon njegove smrti Andronik II. Paleolog postao je bizantski car i vladao u periodu od 1282.-1328. godine.

Povijest ga ne pamti kao jednog od uspješnih vladara jer je tokom njegove vladavine Bizantsko carstvo jako oslabilo i dovelo do bizantskog civilnog rata.

Unuk Andronika II. Paleologa, Andronik III. Paleolog 1321. godine krenuo je u civilni rat protiv djeda koji je trajao do 1328. godine kada se Andronik II. Paleolog odreknuo trona i povukao u samostan gdje na kraju i umire.

U ponudi srebrna takozvana Basilikon kovanica kovana u Carigradu između 1282.-1328. godine.

Basilikon je malo prije 1304. uveo car Andronik II Paleolog, kao izravna imitacija venecijanskog srebrnog dukata ili grossa, uglavnom za plaćanje plaćenika Katalonske kompanije. Bizantski je novac usko slijedio ikonografiju venecijanskog modela, s Kristom koji sjedi na aversu i dvjema stojećim figurama Andronika II. i njegova sina i sucara Mihaela IX. Paleologa koji su zamijenili sv. Marka i Dužda Venecije na reversu.

Sličnost je pojačana i imenom novog novca: ducato, “duždev novac”, postao je basilikon, “bazilejev novac”, iako se u suvremenim grčkim izvorima oba obično nazivaju doukaton. Bazilikon je bio od srebra visokog stupnja (0,920), ravan, a ne konkavan (skifat) kao drugi bizantski novčići, težak je 2,2 grama i službeno se trgovao po tečaju od 1 do 12 sa zlatnim hiperpironom ili dva keratija, tradicionalnim tečajem za Bizantski kovani srebrni novca još od vremena heksagrama i miliaresiona.

Stvarna je stopa, međutim, obično bila niža i varirala je ovisno o promjenjivoj cijeni srebra: suvremeni izvori pokazuju stvarne stope od 12,5, 13 ili 15 bazilika za hiperpiron. Poznato je da su kovani i primjerci polubazilika. U 1330-ima i 1340-ima, međutim, težina bazilikona znatno je smanjena, kao rezultat nestašice srebra koja je zahvatila cijelu Europu i Mediteran, pala je na 1,25 grama do kasnih 1340-ih. Prestao se kujati 1350-ih, a oko 1367. zamijenjen je novim, težim stavratonom.

Avers: KVPIЄ BOHΘЄI – Krist na prijestolju bez naslona okrenut naprijed, ​​nosi nimbus cruciger, palij i kolobij, desna ruka podignuta u znak blagoslova, knjiga Evanđelja u lijevoj; IC-XC preko polja

Revers: AVTOKPATO PЄC POMAIШN – Andronik II. Paleolog sa bradom i Mihael IX, oboje stoje okrenuti naprijed, noseći krunu, saccos i loros, držeći labarum između sebe s krugom na dršci ispod zastave

Kataloški broj/Referenca kovanice: BCV#2402

Veličina 22

Težina 2.03gr

Porijeklo Savoca Coins Njemačka

Dodatne informacije